Jauns energoefektivitātes marķējums no 01.03.2021

Līdzšinējais Eiropas Savienības energomarķējums ir darbojies jau vairāk kā 25 gadus, tā mērķis bija palīdzēt labāk novērtēt tehnikas energoefektivitāti gan patērētājiem, gan arī uzņēmumiem. Šobrīd izmantotā marķēšanas sistēma ar skalu A+++ līdz G ir kļuvusi neefektīva un to nākas mainīt atbilstoši mūsdienu situācijai un lietotāju vajadzībām.

Jaunais marķējums, kas no 2021. gada 1. marta tiks ieviests gan fiziskajos, gan tiešsaistes veikalos, ietvers tikai marķējuma klases no A līdz G, un tās tiks regulāri atjauninātas. Jaunais marķējums ir izstrādāts 7 produktu grupām. Tas daļēji ietver jaunu informāciju (piemēram, trokšņa emisijas klasi, enerģijas patēriņu HDR režīmā utt.) un jaunas ikonas.

Mainās marķējums, bet energoefektivitāte ir nemainīga

Tā kā ir ieviesti augstāki standarti, ražojuma modeļa energoklase jaunajā marķējumā var būt par vairākiem burtiem zemāka. Piemēram, ledusskapim, kura energoefektivitātes klase iepriekš bijusi A+++, jaunajā marķējumā varētu būt C klase. Tie ir vieni un tie paši ražojumi, un to energoefektivitāte nav mainījusies, bet jaunajā marķējumā izmantoti augstāki energoefektivitātes klases standarti.

Galerijā aplūkojiet piemērus dažādām preču grupām ar jauno marķējumu

Kuriem produktiem būs jaunais marķējums?

Jaunā sistēma tiks ieviesta pakāpeniski atkarībā no konkrētām ES regulām. No 2021. gada marta jauns marķējums fiziskajos un tiešsaistes veikalos tiks ieviests šīm 5 produktu grupām:

 • Mājsaimniecības ledusskapjiem un saldētavām.
 • Veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām.
 • Trauku mazgāšanas mašīnām.
 • TV un elektroniskajiem displejiem.
 • Gaismas avotiem.

Būtiskākās atšķirības starp esošo un jauno marķējumu

 • Jaunajā marķējuma sistēmā visiem produktiem izmantos vienotu A – G skalu. Iepriekš izmantotās A+++/A++/A+ klases netiks lietotas.
 • Marķējuma augšējā labajā stūrī turpmāk atradīsiet QR kodu, kas ļaus uzreiz ātri apskatīt Eiropas Komisijas uzturētās marķējumu datu bāzē atrodamo informāciju par konkrēto modeli. Tas veicinās pārredzamību un vienkāršos tirgus uzraudzību valsts iestādēm.
 • Produktu enerģijas patēriņa marķējuma vidus daļā informācija tiek attēlota redzamākā veidā un turpmāk visiem produktiem būs līdzīgi.
 • Marķējuma apakšējā daļā ir izvietotas dažādas ikonas, kas norāda par konkrētā produkta īpašībām. Vairākas ikonas tiks saglabātas kā šobrīd, bet vairākas no tām ir uzlabotas un vēl dažas ir jaunas.

Svarīgākās lietas, kuras turpmāk ņemt vērā!

Energoefektivitātes klase

 • Jaunās marķējumu sistēmas ieviešanas laikā A klases produkti veikalos būs pieejami tikai daži. Šīs augstākās klases mērķis ir norādīt uz īpaši energoefektīvām ierīcēm, tādēļ šī A klase ir rezervēta nākotnes inovācijām, kuras ļaus vēl vairāk samazināt elektroenerģijas patēriņu.
 • Šobrīd ierīces, kuras ir apzīmētas kā A+++, aptuveni atbilst jaunajai B vai C marķējuma klasei un to nosaka attiecīgā produktu grupa.

Ikonas

Jaunajā marķējumu sistēmas versijā daļa no šobrīd izmantotajām ikonām tiek saglabātas, vienlaikus vairākas ikonas ir nedaudz pielāgotas un dažas ir pilnīgi jaunas, piemēram, enerģijas efektivitāte televizoriem un monitoriem HDR režīmā, veļas mazgāšanas mašīnu programmu ilgums u.c.

ES produktu datubāze un QR kodi

Visi produkti ar energoefektivitātes marķējumu ražotājiem/piegādātājiem saskaņā ar likumu ir jāreģistrē jaunajā ES produktu datubāzē (European Product Database for Energy Labelling jeb EPREL). Šajā datu bāzē atradīsiet papildu informāciju par produktu, kas nav iekļauta marķējumā un informācija ir sadalīta divām dažādām mērķauditorijām:

Tirgus uzraudzības sadaļa: šī sadaļa ir pieejama tikai tirgus uzraudzības iestādēm. Šeit iekļautie dati galvenokārt paredzēti tirgus uzraudzības atbalstīšanai un atvieglošanai.

Sadaļa privātiem patērētājiem, uzņēmumu pārstāvjiem, mazumtirgotājiem un citiem lietotājiem: līdz 2021. gada martam tiks sniegti ar pašreizējo etiķeti saistītie dati. Dati par jauno marķējumu būs pieejami no 2021. gada marta.

Attiecībā uz tiešajā pārdošanā izmantotajām aukstumiekārtām (sauktas arī par komerciālajiem ledusskapjiem un saldētavām) tiks ieviests pilnīgi jauns marķējums, kas attieksies tikai uz profesionālo mazumtirdzniecības nozari. Patērētājiem šis marķējums nebūs redzams.

Citām marķētām produktu grupām, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļsūcējiem, ūdenssildītājiem u.c. jauno marķējumu ieviesīs, tiklīdz būs stājušās spēkā attiecīgās ES regulas. Šo produktu grupu ieviešana ir paredzēta 2022. gadā.

Kāpēc tehnikas kastē ir divu veidu energomarķējums?

Lai sagatavotos pārejai no pašreizējā energomarķējuma uz energomarķējumu ar atjauninātu skalu, ražojumu kastēs īslaicīgi būs pieejams abu veidu marķējums. Vēlāk tur parādīsies tikai jaunais energomarķējums, tomēr pārējas posmā var tikt parādīti arī viens vai vairāki elektromarķējuma veidi. Salīdzinot ražojumus un modeļus, ir svarīgi pārliecināties, ka salīdzināt viena veida marķējumu.

Kāpēc dažas ražojuma vērtības pašreizējā marķējumā un marķējumā ar atjauninātu skalu atšķiras?

Jaunajā marķējumā atspoguļojas vairākas aprēķina metožu korekcijas. Tāpēc vērtības var atšķirties, dažkārt pat ievērojami. Piemēram, pašreizējā marķējumā veļas mazgājamo mašīnu enerģijas patēriņš ir balstīts uz ikgadējo izmantojumu, bet jaunajā marķējumā aprēķina pamatā ir 100 mazgāšanas cikli. Televizoriem enerģijas patēriņa formula ir mainīta, lai labāk ņemtu vērā ne tikai ekrāna, bet arī iekšējo komponentu enerģijas patēriņu.

Marķējums ne tikai rāda, kā ietaupīt enerģiju un naudu; dažkārt tas sniedz arī vidisku informāciju, piemēram, cik skaļi ražojums darbojas vai cik ūdens parasti patērē. Ja patērētājiem ir vairāk informācijas, kas ļauj izdarīt labāku izvēli, viņi var palīdzēt ekonomiku veidot zaļāku.

Label2020.lv

Papildu informāciju par jauno marķējumu uzziniet mājaslapā https://www.label2020.lv/