Kaļķakmens: iemesls bojātai sadzīves tehnikai

Daudzas sadzīves tehnikas ierīces saskarās ar ūdeni, tā sildīšanu un tas nozīmē, ka var būt rasties problēmas ar kaļķakmeni. Par to bieži vien tiek runāts, tomēr par to sāk domāt, kad jau ir mazliet par vēlu. Šajā rakstā aplūkosim, ko ņemt vērā cīņā ar kaļķakmeni un kādēļ tas bojā mūsu sadzīves tehniku, samazinot tās kalpošanas laiku.

Kāpēc rodas kaļķakmens?

Noteicošais kaļķakmens veidošanās faktors ir ciets ūdens.Kaļķakmeni veido ūdenī izšķīduši minerāli. Cietajām kaļķa daļiņām pielīp rūsas daļiņas, radot brūnganu kaļķa un rūsas maisījumu, kas nespēj iztvaikot, tāpēc nosēžas trauka dibenā. Kaļķakmens visvairāk izdalās pie augstākām temperatūrām, tāpēc šī problēma pārsvarā skar ierīces ar sildelementiem vai virsmām, kur nonāk silts ūdens. 

Kaļķakmens radītās sekas:

  1. Brūns nosēdums uz virsmām, kur nonāk cietais ūdens (izlietne, duškabīne, vanna, pods, trauku žāvētājs). 
  2. Ar brūniem plankumiem pārklājas sadzīves iekārtu sildelementi – tējkannā, velasmašīnā, trauku mazgājamā mašīnā u.c.). Kaļķakmens aizsprosto gludekļa virsmu.
  3. Ilgāk nepieciešamas laiks, lai ierīce tiktu uzsildīta.
  4. Lielāks elektrības patēriņš. Viens milimetrs kaļķakmens garozas elektroenerģijas patēriņu palielina par 10%, bet trīs milimetri – līdz pat 25%.
  5. Ierīces vai sadzīves tehnikas bojājumi, ātrāka tās nolietošanās. 

Kā novērst kaļķmens veidošanos?

Jāatrod risinājums cietā ūdens novēršanai. Mūsdienās pieejams plašs piedāvājums ar ūdens filtriem, kurus var ierīkot uz ienākošā ūdensvada. Piemēram, reversās osmozes filtri ražo gandrīz destilētu ūdeni. Cietību ūdenim, ko izmantos tējkannās, var samazināt arī speciālās ūdenskrūzēs ar kasetnēm, piemēram, Brita, Maxmara. Lai novērstu gludekļa “aizaugšanu” ar kaļķi, tajā izmantojiet vārītu, atdzesētu ūdeni no tējkannas vai destilētu ūdeni.  Sadzīves tehnikas veikals PTA piedāvā atkaļķošanas filtrus tvaika gludekļiem, tie palīdzēs mazināt kaļķakmens veidošanos.

Ko darīt, lai cīnītos ar jau izveidojušos kaļķakmeni?

Atbilde ir diezgan vienkārša – regulāra tīrīšana! Sadzīves tehnikā, kurā karstums pārsniedz 60 grādus, kaļķakmens veidosies krietni straujāk, līdz ar to atkaļķošanu jāveic biežāk, piemēram, tējkannu jātīra reizi nedēļā, savukārt veļasmašīnu – reizi pusgadā.

Var izvēlēties, kam dot priekšroku – ķīmiskiem un iedarbīgākiem līdzekļiem vai veselībai un videi saudzīgākiem līdzekļiem, kas iespējams ir atrodami katrā mājoklī. Abos gadījumos noteikti izmantojiet gumijas cimdus, lai āda nenonāk saskarsmē ar kodīgajiem līdzekļiem!

  1. Ir daudz dāžādu ķīmisku līdzekļu kaļķakmens noņemšanai, tā saucamie, atkaļķotāji, kas ir pieteikami kodīgi, lai neitralizētu kaļķakmeni. Uzmanība ir jāpievērš, kurai ierīcei attiecīgais līdzeklis ir paredzēts. Elektroierīcēm, kurās vāra pārtikai paredzēto ūdeni, noteikti nedrīkst izmantot veļasmašīnām paredzētos atkaļķotājus. Mūsu veikala piedāvājumā atradīsiet arī pretapkaļķošanās līdzekļus sadzīves tehnikai gan šķidrā veidā, gan tabletes un bumbiņas. 
  2. Alternatīvas var būt mazāk kodīgi, bet līdz ar to arī mazāk efektīvi līdzekļi kā citronskābe, soda, etiķis. Arī šie līdzekļi var tikt izmantoti kaļķakmens likvidēšanai.

Universiāls līdzeklis ir citronskābe. Tā ļoti labi noderēs gan tējkannas, gan veļasmašīnas, gan virsmu un tualetes poda tīrīšanai.

Lai iztīrītu tējkannu: ūdeni pielejiet līdz maksimāli pieļaujamamam līmenim, ieberiet paciņu (30g) citronskābi, uzvāriet ūdeni, pagaidiet, lai atmirkst nogulsnes (var atstāt uz nakti) un izlejiet. Atkārtoti ielejiet tīru ūdeni un uzvāriet, izskalojiet tējkannu vairākkārt, lai nebūtu palikuši citronskābes nosēdumi.

Lai iztīrītu veļasmašīnu: 2 paciņas (60 g) citronskābes ieberiet pulvera nodalījumā un ieslēdziet veļasmašīnu uz viskarstāko režīmu (pārsvarā 90 grādi), ļaujot veikt pilnu mazgāšanas ciklu. Tādējādi citronskābe noņems gan nogulsnes, gan smakas. 

Ūdeni, kurā izšķīdināta citronskābe, var izmantot, lai notīrītu flīzes un citas virsmas, kas pārklājušās ar kaļķa nogulsnēm, smidzinātājā ielejot šo ūdeni un virsmas apsmidzinot un ļaujot dažas minūtes iedarboties. Pēc tam noskalo ar ūdeni. 

Citronskābi var aizstāt arī dzeramo sodu. Tējkannā ieber 1 ēdamkaroti sodas uz 1 litru ūdens, pārējais jādara tāpat kā ar citronskābi. Dzeramo sodu var izmantot praktiski jebkuru virsmu tīrīšanai, uz tām nedaudz uzberot sodu un ar lupatiņu vai kādu abrezīvu materiālu (kur drīkst) paberžot. 

Etiķi var izmantot tualetes poda attīrīšanai no kaļķakmens un rūsas. Svarīgi, lai etiķis nav ļoti atšķaidīts ar ūdeni, jo tad būs vājāka iedarbība. Etiķi var izmanto arī tējkannas tīrīšanai, tādā gadījumā jāievēro piesardzības pasākumi un ļoti rūpīgi jāizskalo etiķa paliekas – 70 ml ūdens sajauc ar 30 ml galda etiķa, ielej tējkannā, uzvāra, atstāj iedarboties un ūdeni izlej, nomainot to arī tīru ūdeni, kuru uzvāra un izlej. Pēc tam vairākkārt izskalo. Ar etiķi darbojoties jābūt ļoti piesardzīgam, jo etiķa tvaiku ieelpošana var radīt elpceļu bojājumus.

Sadzīves tehnikas apkope

Sadzīves tehnikas lietošanas instrukcijā meklējiet visu vajadzīgo informāciju par ierīces uzturēšanu. Rūpīgi iepazīstieties ar instrukciju, tā noderēs, lai atbilstoši garantijas noteikumiem veiktu vajadzīgo tehnikas apkopi. PTA e-veikalā un Dambja 3A, Rīgā, atradīsiet plašu klāstu ar sadzīves tehnikas kopšanas līdzekļiem.