Trauku mazgājamā mašīna – kā to lietot prasmīgi

Trauku mazgājamā mašīna ir viena no iecienītākajām sadzīves tehnikas ierīcēm virtuvē, un tā lieliski palīdz ikdienas gaitās taupot laiku, pūles, enerģiju un ūdeni, kā arī veic visu netīro darbu Jūsu vietā. Tomēr visas trauku mazgājamās mašīnas varētu būt vēl efektīvākas, ja vien to īpašnieki ievērotu pāris vienkāršus padomus. Varbūt domājiet, ka ziniet visu par trauku mazgājamām mašīnām – Jūs tikai ievietojat tajā netīrus traukus, pievienojat mazgāšanas līdzekli un nospiežat starta pogu. Ja nevēlaties, lai beigās tikko nomazgātie trauki joprojām ir pārklāti ar ēdiena paliekām vai tiek atstāti ar pleķiem, iesakām pievērst uzmanību mūsu apkopotajiem padomiem, kas palīdzēs Jums pareizi izmantot trauku mazgājamo mašīnu, lai Jūs varētu būt droši, ka no savas iecienītākās sadzīves tehnikas ierīces gūsiet maksimālu ieguvumu.

Trauku mazgājamā mašīna ir jātīra

Netīra trauku mazgājamā mašīna nozīmē netīrus traukus, tāpēc, lai izvairītos no kļūmēm, noplūdēm un/vai pat bojājumiem, ik pēc pāris dienām pārliecinieties, ka trauku mazgājamās mašīnas apakšā nav sakrājušies netīrumi. Ja redzat, ka trauku mazgājamās mašīnas iekšpusē pielipušas ēdiena daļiņas vai mazgāšanas līdzekļa paliekas, tas nozīmē, ka ir tā ir jātīra. Jūs varat vienkārši noņemt sietu un filtru no trauku mazgājamās mašīnas apakšējās daļas, izskalot tos zem krāna ar sūklīti un mazgājamo līdzekli un pēc tam tos ir viegli ievietot atpakaļ. Ja filtri ir pavisam netīri, ūdens vairs nespēj cirkulēt mazgāšanas cikla laikā, kā tas paredzēts, un sūknim ir grūti izsūknēt ūdeni no mašīnas pēc mazgāšanas cikla beigām, tādējādi ar laiku sūknis sabojāsies. Jo regulārāk sekosiet līdzi filtru tīrībai, jo labāks būs mazgāšanas rezultāts. Lai iztīrītu pašu trauku mazgājamās mašīnas iekšpusi, Jums nav nepieciešamas īpašas ķimikālijas – vienkārši augšējā nodalījumā ievietojiet uz augšu vērstu glāzi baltā etiķa vai mazgāšanas līdzekļa vietā izmantojiet divas tases baltā etiķa un palaidiet tukšu trauku mazgājamo mašīnu parastā mazgāšanas ciklā – tas iztīrīs visus netīrumus un nogulsnes, kas varētu būt izveidojušās ierīces lietošanas laikā. Ievērojot īpašu rūpību, Jūs varat arī noslaucīt iekšējās trauku mazgājamās mašīnas sienas un atvilktnes ar etiķa un cepamās sodas šķīdumu.

Nokasiet ēdiena atliekas pirms mazgāšanas

Parasti šis padoms tiek norādīts lietošanas pamācībā – trauku mazgājamās mašīnas tīrīšanas spējas tiek negatīvi ietekmētas, ja tajā ir pārāk daudz ēdiena pārpalikumu. Lai gan tas varētu likties pašsaprotami, ēdiena palieku nokasīšana no šķīvjiem, pirms tos ievietot trauku mašīnā, ir viens no apgūstamajiem ieradumiem. It īpaši šis jāņem vērā vasarā – nekādā gadījumā nelieciet mazgāties bļodu ar, piemēram, arbūza vai melones sēkliņām. Mazgāšanas laikā tās var iesprūst smidzinātājos, kuru uzdevums ir mazgāt traukus, un, kad smidzinātāju caurumiņi ir nosprostoti, ūdens padeve vairs nav pilnīga.

Neskalojiet traukus pirms mazgāšanas

Ja vien Jums nav ļoti novecojis trauku mazgājamās mašīnas modelis, trauki pirms mazgāšanas nav jānoskalo – augstā temperatūra trauku mazgājamā mašīna parūpēsies par to. Ja traukus pirms mazgāšanas vajadzētu skalot, zustu trauku mazgājamās mašīnas jēga. Galu galā trauku mazgājamā mašīnā integrētās tehnoloģijas ir paredzēta tam, lai notīrītu visas ēdienu paliekas bez papildus piepūles.

Ievietojiet traukus pareizi

Pareiza trauku mazgājamās mašīnas piepildīšana ar traukiem ir vissvarīgākais aspekts, lai nodrošinātu, ka visi trauki mazgāšnas cikla beigās ir tīri. Ja trauki salikti cits uz cita vai vienkārši haotiski, ūdens netiek tiem cauri, un virsmas nenomazgāsies vai arī nonāksiet otrā galējībā, kad trauki ne tikai nebūs kārtīgi nomazgāti, bet arī ūdens paliks taruku iekšpusē un tie nenožūs. Tāpēc, jo kārtīgāk saliksiet atvilktnēs traukus un galda piederumus, jo labāk mašīna tos nomazgās un nožāvēs. Katras trauku mazgājamās mašīnas lietošanas instrukcijā ir diagramma, kurā parādīts, kā vislabāk veikt trauku ielādi konkrētajā trauku mazgājamās mašīnas modelī, taču lielākajai daļu trauku mazgājamo mašīnu var attiecināt šos padomus:

  • Vienmēr novietojiet tasītes augšējā plauktā, un novietojiet tās starp statīva zobiņiem, nevis virs tiem;
  • Katlus, pannas un cepamos traukus novietojiet ar skatu uz leju, lai ūdens strūkla varētu sasniegt šo trauku iekšpusi;
  • Pārliecinieties, ka lielākos priekšmetus, piemēram, pannas un cepamos traukus, esat novietojuši trauku mazgājamās mašīnas sānos, tādējādi tie neaizsprostos izsmidzināšanas sprauslu un netraucēs izplūst mazgāšanas līdzklim no durvīm;
  • Vienmēr atcerieties, ka šķīvjiem un bļodām jābūt apakšējā plauktā, un trauku netīrajai pusei jābūt vērstai pret ūdens strūklu, kas nozīmē, ka visi trauki ne vienmēr būs vērsti vienā virzienā.
Atvērta trauku mazgājamā mašīna, kurā šķīvji ievietoti apakšējā grozā

Sāciet trauku izkraušanu no apakšas

Trauku mazgājamās mašīnas izkrāmēšanu nevajadzētu sākt no augšas. Vienmēr vispirms izkrāmējiet traukus no apakšējā plaukta – ja sāksiet ar augšējo plauktu, bļodas un krūzes var izšļakstīt ūdeni uz apakšā esošajiem virtuves piederumiem padarot tos slapjus, tāpēc sāciet ar apakšējo nodalījumu un saglabājiet visu tīru un maksimāli sausu!

Uzstādiet pareizu ūdens cietības līmeni

Vai pamanāt, ka uz tikko nomazgātajiem traukiem ir grūti notīrāmi kaļķakmens nosēdumi? Šādu rezultātu var radīt ciets ūdens. Ciets ūdens ne tikai apgrūtina iespēju iegūt mirdzoši tīrus traukus, bet arī var radīt problēmas Jūsu trauku mazgājamajai mašīnai. Ja ik pa laikam trauku mazgājamo mašīnu iztīrīsiet ar etiķi, tas lielā mērā novērsīs nosēdumu veidošanos, tomēr, ja trauki pēc mazgāšanas trauku mazgājamā mašīnā joprojām ir plankumaini, pārbaudiet ūdens avotu. Ja ūdens ir ciets, izmantojiet papildu ūdens mīkstinātāju, lai novērstu traipu un minerālu pēdas uz traukiem.

Ūdens cietības parametri jāievada pēc trauku mazgājamās mašīnas uzstādīšanas, to pirmo reizi ieslēdzot. Atkarībā no ražotāja, lietošanas instrukcijā ir norādīti ūdens cietības līmeņi 1–5 vai 1–6. Ja jau ziniet ūdens cietību, izvēlēties attiecīgo līmeni, tomēr ja ūdens cietība nav zināma, izmantojiet pie lietošanas instrukcijas pievienoto papīra testa strēmeli, kas jāiemērc ūdenī. Vadoties pēc krāsas, kādā iekrāsosies testa strēmele, jānosaka sava ūdens cietība un jāizvēlas atbilstošais līmenis trauku mazgājamā mašīnā.

Izmantojiet paredzētos mazgājamos līdzekļus

Izmantojot trauku mazgājamām mašīnām paredzēto mazgājamo šķidrumu un sāli, ne tikai uzlabojas mazgāšanas rezultāti, bet pagarinās arī trauku mazgājamās mašīnas mūžs, jo tieši sāls ir tas, kas uztur mašīnā tīrību. Turpretim mazgājamais šķidrums piešķir ūdenim vajadzīgo sārmainību, lai trauki pēc iespējas labāk nožūtu un būtu spīdoši. Abi šie līdzekļi jāielej atsevišķā tiem paredzētā konteinerā, un tie neaizvieto mazgāšanas līdzekli, kas ir tablešu vai pulvera veidā. Mazgājamais šķidrums un sāls nav jāpievieno katrā mazgāšanas reizē – ar vidēju lietošanas intensitāti un vidēju ūdens cietību, pietiek, ja uzpildīsiet šos līdzekļus vienu reizi mēnesī, turklāt trauku mazgājamām mašīnām ir simbols, kas iedegas, ja viens no līdzekļiem ir beidzies.

Fonā atvērta trauku mazgājamā mašīna un priekšplānā sievietes roka tur trauku mazgājamās mašīnas tableti

Noteikti neizmantojiet mazgāšanas līdzekļus, kas ļoti puto, jo tas veicina mašīnas sildelementa bezjēdzīgu darbošanos, noklājot to ar putām, un tas nespēj veikt savu darbu. Šādās situācijās sildelements var pārdegt, līdz ar to tiek sabojāts arī trauku mazgājamās mašīnas sūknis, jo tie ir cieši saistīti viens ar otru. Nepareizi mazgāšanas līdzekļi skaitās nezināmu ražotāju līdzekļi vai līdzekļi, kas nav paredzēti lietošanai trauku mazgājamās mašīnās. Ja pirms likšanas trauku mazgājamā mašīnā traukus vēl apliesiet ar Fairy vai citu ar rokām mazgāšanai paredzēto līdzekli, bojāsiet šo sadzīves tehniku!  Starp citu, jāuzmanās arī ar ekoprodukcijas lietošanu – daudzi trauku mazgājamo mašīnu ražotāji iesaka to lietot mazākās devās, jo šie līdzekļi putojas vairāk nekā parastie.

Ne tikai traukiem

Trauki nav vienīgais, ko trauku mazgājamā mašīna spēj nomazgāt. Šajā sadzīves tehnikas ierīcē varat mazgāt pat vannas rotaļlietas, plastmasas rotaļlietas, apavus, putekļsūcēja piederumus, suņu rotaļlietas, golfa bumbiņas un daudz ko citu! Pirms mazgāšanas gan pārliecinieties, vai konkrēto priekšmetu vispār drīkst mazgāt ar ūdeni!

Izvēlieties sev piemērotāko trauku mazgājamo mašīnu

Ja šaubāties, kura trauku mazgājamā mašīna ir Jums piemērotākā, izlasiet mūsu rakstu par šīs sadzīves tehnikas izvēli! Atrodiet tādu trauku mazgājamo māšīnu, kas būs uzticams palīgs Jūsu virtuvē un pilnībā pielāgosies Jūsu vajadzībām, pateicoties dažādām funkcijām un mazgāšanas programmām. Ja šaubas vēl paliek, apciemojiet mūsu veikalu Dambja 3A, Rīgā un mūsu zinošie konsultanti palīdzēs Jums izdarīt pareizo izvēli.