Elektriskā zobu birste – lielisks palīgs mutes higiēnai!

Elektriskā zobu birste nodrošina pareizu zobu tīrīšanu, kas ir galvenais, lai novērstu kariesu un dažādas smaganu slimības. Jo labāk Jūs rūpējaties par saviem zobiem un smaganām, jo mazāka iespējamība, ka nākotnē saskarsieties ar dārgu un invazīvu zobu ārstēšanu. Veselības eksperti daudzus gadus ir runājuši par elektrisko zobu birstu priekšrocībām un jaunākais 11 gadus ilgais pētījums ir atklājisa, ka cilvēkiem, kuri izmanto elektrisko zobu birsti, ir veselīgākas smaganas, mazāk bojājas un arī zobi saglabājas ilgāk, salīdzinot ar tiem, kuri izmanto parasto zobu birsti. Šis jaunākais pierādījums ir viens no spēcīgākajiem un skaidrākajiem līdz šim – elektriskās zobu birstes ir labākas mūsu mutes veselībai, tādēļ sniegsim informāciju, kas ikvienam būtu jāzina par tās lietošanu labākai mutes dobuma kopšanai.

Kā darbojas elektriskā zobu birste?

Elektriskā zobu birste veic svārstīgas vai skaņas vibrācijas kustības, lai noņemtu aplikumu, ēdiena pārpalikumus un dažādas baktērijas. Lielākajai daļai mūsdienu modeļu ir divu minūšu taimeri, vairāki tīrīšanas režīmi un spiediena sensori, kas palīdz nodrošināt optimālu zobu tīrīšanu.

Philips elektriskā zobu birste, kuru izmanto sieviete, lai tīrītu zobus
Apskatiet Philips HX6800/87 elektrisko zobu birsti ar taimeri!

Vai elektriskā zobu birste ir labāka par parasto?

Ja aktīvi rūpējaties par savu zobu veselību, gan parastās, gan elektriskās zobu birstes var nodrošināt pietiekamu orālo higiēnu, tomēr zobārsti iesaka izvēlēties elektriskās zobu birstes. Elektriskās zobu birstes paveic visu darbu Jūsu vietā, un šo zobu birstu sariņi pārvietojas vairāk virzienos, nekā Jūs paši spētu pārvietot šos sariņus izmantojot parasto zobu birtsi. Elektriskās zobu birstes efektīvi noņem aplikumu, jo tās ir izstrādātas, lai pareizi un maigi masētu zobus un smaganas, turklāt daudzām elektriskajām zobu birstēm tagad ir spiediena sensors, kas brīdina, ja izmantojat zobu birsti ar pārāk lielu spēku. Šīs zobu birstes var radīt skaņas signālu vai pat pārstāt kustēties, lai aizsargātu Jūsu zobu emalju, un var būt noderīgas cilvēkiem, kuri mēdz pārāk agresīvi tīrīt zobus. Šāda iespēja ir noderīga bērniem, kas tikai mācās tīrīt zobus, vai gados vecākiem cilvēkiem, kuriem, ir kognitīvie traucējumi.

Ja Jums vai Jūsu bērnam ir breketes, noteikti ziniet, ka zobu un smaganu tīrīšana šādos gadījumos var būt sarežģīta, izmantojot parasto zobu birsti. Breketes var neļaut zobu birstei pareizi saskarties ar zobiem un smaganām, un šīs apgrūtinātās tīrīšanas rezultātā dažiem cilvēkiem ar breketēm uz zobiem rodas lielāks aplikums un smaganu iekaisums jeb gingivīts. Pāreja uz elektrisko zobu birsti var palīdzēt noņemt vairāk aplikuma un nodrošināt pietiekamu smaganu veselību, samazinot caurumu veidošanos un smaganu slimību iespējamību, kamēr saņemat ortodontisku ārstēšanu, tādējādi atvieglojot mutes dobuma tīrīšanu.

Aplūkojiet Braun IOM7.1B2.2BD Oral-B elektrisko zobu birsti ar viedo spiediena sensoru, kurš iedegas sarkanā krāsā, ja tīrāt pārāk spēcīgi, un zaļā krāsā — ja tīrāt pareizi!

Skaņas vai oscilācijas zobu birste?

Ir divu veidu elektriskās zobu birstes – skaņas zobu birstes rada vibrējošu kustību no vienas puses uz otru, savukārt oscilācijas zobu birstes rada uzgaļa rotējošas un pulsējošas kustības. Nav pierādījumu, ka viens vai otras elektrisko zobu birstu veids būtu labāks vai efektīvāks, tomēr ir dažas būtiskas atšķirības:

  • Oscilācijas zobu birstēm ir apaļas galviņas, kas var viegli sasniegt zobu aizmuguri un efektīvi noņemt aplikumu. Tām ir 2500 līdz 8000 kustību minūtē, un tām ir biežāka virzienu maiņa nekā skaņas zobu birstei.
  • Skaņas zobu birstēm ir dimanta vai ovālas formas galviņas, un tās var sasniegt 24 000 līdz 40 000 kustību minūtē, padarot to kustības ātrākas nekā oscilējošajām zobu birstēm. Tās palīdz notīrīt lielāku virsmas laukumu, jo spēcīgās vibrācijas ietekmē jebkurš šķidrums mutē tiek izspiests starp zobiem un smaganu līniju.
Noskatieties video un uzziniet vairāk par Xiaomi Oclean Air 2 Sonic skaņas zobu birsti!

Vai elektriskā zobu birste bojā zobus?

Pareiza elektriskās zobu birstes izmantošana ļaus efektīvi tīrīt zobus, neradot tiem nekādu kaitējumu. Ja uztraucaties par zobu jutīgumu, meklējiet zobu birstes, kas nodrošina maigu/jutīgu iestatījumu, vai mīkstāku birstes galviņu.

Kā izmantot elektrisko zobu birsti?

Novietojiet elektrisko zobu birsti 45 grādu leņķī pret vietu, kur saskaras smaganas un zobi. Tīrot augšējos zobus, novietojiet zobu birsti leņķī uz augšu, savukārt tīrot apakšējos zobus – leņķī uz leju. Neaizmirstiet arī par zobu starpām – zobu diegu vai irrigatoru izmantošana ir labākais veids, kā iekļūt šajās spraugās. Stomatologi iesaka arī izmantot zobu pastu, kas satur fluoru, tomēr, ja Jums ir īpašas problēmas, piemēram, jutīgums, atrodiet zobu pastu, kas palīdz to novērst.

Galvenās iezīmes, kas jāņem vērā

  • Taimeris: labākajām elektriskajām zobu birstēm būs aimeris, kas palīdzēs tīrīt zobus pēc stomatologu ieteikumiem – divas minūtes.
  • Tīrīšanas režīmi: dažas zobu birstes piedāvā dažādus tīrīšanas režīmus, piemēram, intensīvo tīrīšanu un jutīgo režīmu, kas ir noderīgi, ja Jums ir īpašas problēmas, kā piemēram, jutīgums vai dzelte.
  • Spiediena sensors: labām elektriskajām zobu birstēm ir spiediena sensors, kas iedegas, kad pārāk spēcīgi spiežat uz zobiem, lai tos nesabojātu.
  • Elektrisko zobu birstu lietotnes: dažas pēdējos gados izlaistāsas elektriskās zobu birstes ir gudrās ierīces, un tām ir lietotne, kas savienojas ar tālruni. Šīs lietotnes sniedz padomus par to, kā labāk tīrīt zobus, piemēram, pastāstot, vai Jūsu spiediens bijis pārāk stiprs, ja esat palaidis garām kādu vietu mutes dobumā vai neesat pietiekami labi tīrījuši zobus.
  • Izmērs: dažām elektriskajām zobu birstēm ir lielāki rokturi, kas var nebūt piemērotākie Jūsu plaukstas izmēram. Neatkarīgi no tā, vai elektrisko zobu birsti pērkat sev vai kādam citam, pārliecinieties, ka rokturis ir ērta izmēra.
  • Uzgaļi: ja iespējams, elektriskajai zobu birstei izvēlieties uzgali ar mīkstiem sariem, jo šāda veida uzgaļus iesaka stomatologi un tie efektīvi noņems aplikumu, saudzējot zobu emalju.

Gala lēmums

Neatkarīgi no tā, vai izmantojat parasto vai elektrisko zobu birsti, divas minūtes divas reizes dienā Jums vajadzētu tīrīt zobus ar fluoru saturošu zobu pastu. Elektriskās zobu birstes izmantošana var palīdzēt uzlabot zobu veselību un labāk rūpēties par zobiem. Ar uzlādējamām baterijām elektriskās zobu birstes mūsdienās ir ērtākas nekā jebkad agrāk. Tā kā elektrisko zobu birstu cenas PTA veikalā svārstās no aptuveni 9 eiro līdz pat 277 eiro, labākās elektriskās zobu birstes atrašana joprojām ir ieguldījums, tāpēc pārliecinieties, ka pērkat sev piemērotāko un iegūstat vislabāko iespējamo piedāvājumu. PTA e-veikalā atradīsiet elektiskās zobu birstes no tādiem zīmoliem kā Braun, Phillips, Xiaomi un daudziem citiem.