Augļu žāvētāji (dehidratori): kā izvēlēties piemērotāko?

Ierasti saukts par augļu žāvētāju vai dehidratoru, tomēr šīs ierīces iespējas ir daudz plašākas, jo žāvēt var arī ogas, dārzeņus, garšvielas, tējas, sēnes, pat gaļu. Tieši šī iemesla dēļ arvien vairāk saimniecībās ienāk šī noderīgā ierīce. Tiem, kuri ar vasaras un rudens veltēm vēlas mieloties arī ziemas un pavasara sezonā, noteikti ir vērts padomāt par žāvētāja iegādi savā virtuvē, jo žāvēti produkti ir ideāli ilgstošai uzglabāšanai. Šajā rakstā aplūkosim galvenās žāvētāju priekšrocības un kritērijus, pēc kuriem izvēlēties sev piemērotāko žāvētāju.

Kādēļ ir vērts žāvēt pārtiku?

Žāvēti augļi jau kopš seniem laikiem ir bijuši iecienīti un bieži iekļauti uzturā to augstvērtīgo un uzturvielām bagāto īpašību dēļ, jo, kā zināms, tie satur daudz vērtīgu vielu, ir šķiedrvielām un kilokalorijām bagāti. Žāvētie augļi ir viens no vērtīgākajiem vitamīnu un mikroelementu avotiem ikdienas uzturā, kurus ieteicams uzturā uzņemt kopā ar olbaltumvielām, piemēram, sēklām, riekstiem.

Diemžēl mūsdienās veikalos nopērkamie žāvētie augļi un ogas ir papildu apstrādātas ar ķīmiskām vielām, lai to uzglabāšanas ilgums būtu ilgāks, tāpat arī ir grūti novērtēt, cik ilgu laiku tie jau atradušies veikala plauktā. Pašu gatavoti žāvēti augļi un ogas būs vērtīgāki gan ar uzturvielām, gan arī zināsiet, no kurienes augļi ir nākuši, kā arī varēsiet pārliecināties, ka tiem nav dažādi piejaukumi kā sulfīti u.c. kaitīgas vielas. 

Palutiniet savu ģimeni ne tikai ar dabīgiem un veselīgiem kārumiem no augļiem un ogām (sukādes, čipsi, konfektes), bet papildiniet arī savu ikdienas garšvielu plauktu, žāvējot dažādus garšaugus, ko izmantot, gatavojot zupas un otros ēdienus. Žāvēšanas temperatūras uzstādījumi ierīcēm parasti ir 35 – 75 grādi. Optimāla žāvēšanas temperatūra ir +45..+50 °C, jo tad maksimāli saglabājas ogās un augļos esošie vitamīni un minerālvielas, tomēr ar mazāk jaudīgiem žāvētājiem tas nozīmē arī ilgāku gaidīšanu, jo siltuma apmaiņa un žāvēšanas process var nenotikt tik ātri.

Kam pievērst uzmanību izvēloties augļu žāvētāju?

Zemāk aplūkosim galvenos kritērijus, kuriem pievērst uzmanību, izvēloties sev piemērotāko žāvētāju. Konvekcijas tipa žāvētājs ir tirgū populārākais, pretēji infrasarkanajam žāvētājam, kas nav tik izplatīts. Konvekcijas žāvētājs ir vienkāršs gan tā uzbūvē, gan arī lietošanā un tā izmaksas ir samērīgas. Šī žāvētāja galvenie elementi ir ventilators un sildelements. 

Augļu žāvētāja jauda

Šis ir viens no svarīgākajiem izvēles kritērijiem. Lielāka jauda nozīmēs lielāku elektrības patēriņu, vienlaikus žāvēšana notiks ātrāk. Mazāk jaudīgi žāvētāji (jauda zem 350 W) būs piemēroti tiem, kuri šādus krājumus gatavo reti un mazā apjomā, nelielai ģimenei. Savukārt vidējas jaudas žāvētāji (350 – 400W) būs piemērots jau lielākai saimei, bet vēl jaudīgāki žāvētāji (500 – 700 W) būtu ieteicamā izvēle, ja gatavojat daudz produktus lielai ģimenei vai vēlaties apgādāt arī radiniekus un draugus. Piemēram, PTA veikalā populāra izvēle klientu vidū ir Zyle Zypromid un Zyle ZY380FD – jaudīgi žāvētāji ar lielu ietilpību un ērtu izmantošanu.

Ietilpība

Ja žāvētāju pērkat attālināti, izpētiet tā izmērus; tādējādi labāk varēsiet novērtēt žāvētāja kopējo ietilpību, ja tas nav norādīts pie preces apraksta. Ierastāks parametrs ir plauktu skaits ierīcē – parasti 3 līdz 5 plaukti, bet ir modeļi arī ar vairāk plauktiem, kas savukārt ļauj vienlaicīgi žāvēt vairāk produktus. 

Vadība

Līdzīgi kā citās ierīcēs, arī žāvētājos var būt gan mehāniska vadība, gan elektroniska vadība. Dārgākos modeļos būs elektroniska vadība, bet informāciju par to var atrast pie katras preces apraksta. Papildu LED ekrāns sniedz informāciju par žāvēšanas procesu.

Termostats – dažas ierīces ļauj norādīt aptuvenu temperatūru, ierasti ar elektronisko vadību temperatūras uzstādījumi ir daudz precīzāki un ļauj uzstādīt vajadzīgo temperatūras līmeni. Augļu žāvētāji ar temperatūras regulatoru ļaus sagatavot produktus, kuri pieprasa noteiktu žāvēšanas temperatūru, jo tā atšķiras, piemēram, tējām, augļiem, dārzeņiem, gaļai. Tas ļaus arī atbilstoši izžāvēt, lai gala produkts nebūtu daļēji izžāvēts vai sadedzis. 

Taimeris – automātiska atslēgšanas iespēja, kas ir mūsdienu prasību, lai nav papildus jāatceras par ierīces atslēgšanu. Pievērsiet uzmanību, vai ir funkciju sarakstā. 

Lietošanas noteikumi

Visu informāciju par attiecīgā žāvētāja izmantošanu uzziniet lietošanas instrukcijā, tomēr vairāki padomi noderēs ikvienam, kurš vēlas izmantot žāvētājus.

  • Pirms žāvēšanas produktus nedrīkst apstrādāt ar augu eļļu, savādāk tie saplaisās.
  • Vienlaicīgi vislabāk ir žāvēt viena veida augļus un dārzeņus, lai žāvēšanas procesa temperatūra un laiks būtu iespējami līdzīgs, turklāt šādā gadījumā arī nesajauksies produktu smaržas.
  • Nelieciet produktus pārāk cieši, atstājiet nelielas srpaugas, tad žāvēšana notiks efektīvāk.
  • Vienmērīgākai žāvēšanai ir noderīgi periodiski pārkārtot žāvētāja paplātes vietām, samainot apakšējo ar augšējo.
  • Sākotnējā fāzē labāk ir žāvēt augstākā temperatūrā un vēlāk temperatūru samazināt. 
  • Pēc produktu žāvēšanas tos ieteicams uzglabāt sausā un vēsā vietā, tam lieti noder metāla vai stikla trauki ar vāku. 

Elektroenerģijas patēriņš žāvēšanai

Papildu elektrības patēriņa daudzumu noteiks žāvētāja jauda, kā žāvēšanas ilgums. Dažādiem produktiem ir atšķirīgs nepieciešamais laiks, tādēļ arī var būs dažāds patērētās elektroenerģijas apjoms.  Elektrību varat ietaupīt, ja jums ir dinamiskais elektroenerģijas tarifs un žāvēšanu iespējams uzsākt, piemēram, naktī, kad tarifs ir zemāks.

Vienlaikus der atcerēties, ka izžāvējot mitrumu no pārtikas, mēs samazinām tā apjomu, tas aizņem mazāk vietas, kā arī, salīdzinot ar uzglabāšanu ledusskapī vai saldētavā, mēs varam papildus iegūt vietu un ietaupīt elektroenerģiju, kas būtu nepieciešama saldētavas darbināšanai. Šīs izmaksas ir grūtāk novērtēt, žāvētāja elektropatēriņu ir uzreiz vieglāk izmērīt, tādēļ arī ir iespēja ātri vien novērtēt elektrības patēriņu. 

Plaša augļu žāvētāju izvēle

PTA veikalā atradīsiet augļu žāvētājus no pasaulē zināmiem zīmoliem kā Zyle, Stollar, Sencor, Beper un citiem. Ja augļu žāvētāju vajag iespējami drīz, atliek vien izvēlēties no veikalā uzreiz pieejamajiem modeļiem

Augļu un ogu žāvētāji

Atrodiet sev piemērotāko augļu žāvētāju PTA e-veikalā!
Izdevīgas cenas un plaša izvēle.