Cepeškrāsns pašattīrīšanas funkcijas un padomi

Cepeškrāsns ir ļoti grūti tīrāma virtuves iekārta, tāpēc arvien nozīmīgāku vietu virtuves tehnikas tirgū ieņem cepeškrāsnis ar dažādām papildu iespējām, tostarp cepeškrāsns pašattīrīšanās iespēju. Ja cepeškrāsns kopšana sagādā problēmas, tad šāda funkcija cepeškrāsnī ievērojami atvieglos tās ikdienas uzturēšanu. Mūsu speciālisti ir sagatavojuši ieteikumus, kā pareizi tīrīt dažādu veidu cepeškrāsnis.

Cepeškrāsnis ar pirolītisko tīrīšanu

Pirolītiskā pašattīrīšanās funkcija cepeškrāsnīs ir automātisks pašattīrīšanās veids, kad visi pat visnepieejamākie netīrumi tiek sadedzināti. Pirolīzes procesā aptuveni 480 oC temperatūrā visi netīrumi un tauki tiek pārvērsti smalkos pelnos un šī tīrīšanas cikla ilgumu var ieprogrammēt. Tīrīšanas cikla beigās, kad pelni atdzisuši, tos atliek vien ar lupatiņu vai sūklīti izslaucīt no cepeškrāsns iekšpuses. Drošības nolūkos tīrīšanas cikla laikā cepeškrāsns durvis tiek elektroniski bloķētas. Atcerieties, ka vienmēr pirms pirolīzes tīrīšanas cikla visi piederumi no cepeškrāsns jāizņem laukā, tajā skaitā arī sānu vadotnes, par ko bieži vien tiek piemirsts.

Priekšrocības:

 • Brīnišķīga tīrība – pirolītiskais pilnīgas tīrīšanas režīms ir izmaksu vērts, jo tas novērš tauku un cukura radītos traipus.
 • Nekādas piepūles – pēc pirolītiskās tīrīšanas Jums vienkārši jānoslauka smalkais atlikušo pelnu slānis, ko atstājuši piedegušie netīrumi, un cepeškrāsns ir nevainojami tīra!
 • Ekonomija – Jūs varat ieprogrammēt pirolītisko tīrīšanas ciklu ārpus stundām, kad elektrība ir visdārgākā (ja jums ir biržas cenas), vai ietaupīt enerģiju, pielāgojot tīrīšanas programmu netīrumu daudzumam cepeškrāsnī.
 • Drošība – pirolītiskās tīrīšanas laikā tā saukto “auksto” durvju temperatūra saglabājas zem aptuveni 60°C, bet uzkarsējot cepeškrāsni līdz 200°C – zem 30°C. Durvis arī paliek aizslēgtas, līdz cepeškrāsns iekšpuse ir atdzisusi, tādā veidā samazinot apdegumu risku, kā arī dzesēšanas ventilators un pastiprinātā izolācija palīdz aizsargāt citas Jūsu virtuves iekārtas.

Trūkumi:

Šāda veida cepeškrāsns maksās dārgāk nekā katalītiskās cepeškrāsnis. Šīs krāsns sildīšanas metodei ir nepieciešama lielāka izolācija un lielāka pretestība nekā citām krāsnīm, kas arī savukārt palielina cenu.

Noskatieties video un uzziniet, kā darbojas pirolītiskā pašattīrīšanās funkcija Electrolux cepeškrāsnīs!

Katalītiskā tīrīšana cepeškrāsnij

Katalītiskas cepeškrāsns iekšpuse ir noklāta ar porainu un raupju materiālu, kas neļauj pielipt netīrumiem un atgrūž tos. Sasildot katalītisko cepeškrāsni vien līdz 220 oC, tiek aktivizētas katalītiskās starplikas, kuras oksidē tauku šļakatas, kas radušās gatavošanas procesā, atstājot virsmu ideāli tīru un bez taukiem. Šīs cepeškrāsnis ik pa laikam jāieslēdz vismaz vienu stundu 220 oC’, atstājot to pilnībā tukšu – tas atjauno cepeškrāsns poraino sienu spēju atgrūst netīrumus, nodrošinot, ka ierīce nebūs papildus jātīra un jāmazgā.

Priekšrocības:

 • Ātra tīrīšana – cepeškrāsni var tīrīt ar katalīzes palīdzību, ieslēdzot to maksimālajā temperatūrā 10 līdz 15 minūtes pēc katras lietošanas reizes.
 • Ekonomija – katalītiskās krāsnis ir lētākas nekā pirolītiskās krāsnis.

Trūkumi:

 • Papildus manuālā tīrīšana – Jums jāpabeidz katalītiskās krāsns tīrīšana ar sūkli un attaukojošu trauku mazgāšanas līdzekli.
 • Katalītisko sienu kalpošanas laiks ir ierobežots – atkarībā no lietošanas veida sienu materiāls ir jānomaina pēc apmēram 5 gadiem.
 • Jāuzmanās – alumīnija folija, abrazīvie izstrādājumi vai tīrīšanas līdzekļi var radīt neatgriezeniskus bojājumus Jūsu katalītiskajai krāsnij.
Noskatieties video un uzziniet kā strādā Bosch katalītiskās cepeškrāsnis!

Hidrolītiskās (tvaika) tīrīšanas cepeškrāsns

Arī tvaika jeb hidrolītiskajām cepeškrāsnīm piemīt funkcija – tvaika tīrīšanas programma, kas ir ātra, ekoloģiska un atvieglo tīrīšanas procesu. Tīrīšana ar tvaiku ir vienkāršs process, kura pamatā ir “tvaika vannas” efekts, kas apvieno iztvaikošanu un kondensāciju. Cepeškrāsnī esošie netīrumi tīrīšanas rezultātā kļūst mīksti un viegli atdalās no cepeškrāsns virsmām, atvieglojot cepeškrāsns tīrīšanu. Labākam rezultātam speciālisti gan iesaka izmantot etiķi – ūdens uzpildes tilpnē kopā ar ūdeni pievienojiet divas tējkarotes etiķa un uz attīrīšanas laiku ievietojiet to cepeškrāsnī. Pēc tīrīšanas cikla beigām, visa cepeškrāsns iekšpuse būs attīrīta un netīrumi būs viegli izslaukāmi.

Priekšrocības:

 • Vienkāršums – atstājiet tīrīšanas ciklu uz 30 minūtēm un netīrumus varēsiet noņemt, noslaukot tos ar sūkli vai lupatiņu.
 • Ekonomija un ekoloģiskums – hidrolīze nepatērē daudz enerģijas.

Trūkumi:

Cepeškrāsni ir ieteicams iztīrīt pēc katras lietošanas reizes.

Ierastās cepeškrāsnis

Cepeškrāsnīm, kurām nav pieejama pašattīrīšanas funkcija, apkope ir atšķirīga, tādēļ zemāk ir vairāki padomi, kas palīdzēs atvieglot tīrīšanu arī vienkāršās cepeškrāsnīs.

 • Izmantojiet tikai speciālos cepeškrāsnīm paredzētos tīrīšanas līdzekļus! Uzsmidziniet vai uzklājiet speciālo tīrīšanas līdzekli uz cepeškrāsns sienām, ļaujiet tam dažas minūtes iedarboties un ar lupatiņu pēc tam iztīriet ierīces iekšpusi.
 • Pievērsiet uzmanību, vai grila elementu, kas atrodas pie cepeškrāsns augšējās sieniņas, ir iespējams nolaist lejā. Grila elements var būt nostiprināts dažādi – gan ar skrūvi, gan iespiests sānu emaljā. Šī elementa nolaišana būtiski atvieglo cepeškrāsns iekšpuses augšējās daļas tīrīšanu.
 • Ja iespējams, izņemiet cepeškrāsns sānu vadotnes. Tās var būt piestiprinātas dažādos veidos.
 • Izņemiet cepeškrāsns durvis un iekšējo durvju stiklu. Tas atvieglos ne tikai pašas ierīces, bet arī durvju tīrīšanu.
 • Samaziniet netīrumus gatavošanas procesā, piemēram, gaļas cepšanas laikā izmantojot foliju.
Atvērta iebūvējamā cepeškrāsns, kuru tīra smaidīga sieviete

Svarīgi atcerēties

Pirolīze, katalīze un tīrīšana ar tvaiku jeb hidrolīze ir trīs galvenie pašlaik pieejamie pašattīrīšanas režīmi. Katram no tiem ir savas stiprās un vājās puses. Izvērtējot visus aspektus, izvēlieties savām vajadzībām piemērotāko. Atcerieties – pirolītiskās krāsnis ir vienkāršāk lietojamas un efektīvākas nekā katalītiskās krāsnis, taču tās maksā vairāk. Katalītiskās krāsnis neuzsūc cukuru, tāpēc tās ir piemērotas tiem, kuri necep kūkas pārāk bieži. Savukārt tvaika tīrīšanas krāsnis ir ekoloģiskas un patērē maz enerģijas. Paturiet prātā, ka tīrīšanas metode nav noteicošais faktors, izvēloties cepeškrāsni – svarīgāks ir vienmērīgs karstums un kontrolēta ēdiena gatavošana. PTA e-veikalā pie katras cepeškrāsns ir papildu norāde par tīrīšanas veidu – tas palīdzēs Jums izvēlēties vajadzīgo modeli.

Radušies papildu jautājumi par piemērotākās cepeškrāsns izvēli? Vaicājiet mūsu konsultantiem PTA veikalā Dambja 3A, Rīgā. Mūsu pieredzējušie konsultanti iepazīstinās ar patiesi plašo modeļu klāstu.